Już 25 marca wszyscy chętni mogą dołączyć do akcji sprzątania publicznych terenów zielonych, organizowanej przez Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Wieluniu we współpracy z Oponeo.pl, w ramach kampanii proekologicznej Kręci Nas Recykling. Zbierane będą śmieci, które zatruwają nasze otoczenie, w tym także porzucone, zużyte opony. Przy tej okazji warto też dowiedzieć się, dlaczego właściwe utylizowanie starego ogumienia jest tak ważne.

kreci nas recykling

Drugie życie opon

Na co dzień opony dbają o nasze bezpieczeństwo. Jednak te, które po zużyciu zalegają w naszym otoczeniu, w tym parkach, lasach, podwórkach czy akwenach są zagrożeniem. Mogą być przyczyną pożarów, z czasem zaczynają też uwalniać mikroplastiki, mające szkodliwy wpływ na środowisko. Zatruwają glebę i przenikają do wody, przez co są niebezpiecznie nie tylko dla roślin i zwierząt, ale również dla nas. Dlatego troszcząc się o zdrowie swoje oraz bliskich, nie warto składować starych opon. Zwłaszcza, że te po przetworzeniu mogą jeszcze zyskać drugie życie.
Oddane do utylizacji ogumienie poddawane jest m.in. odzyskowi energetycznemu, czyli zamieniane jest w alternatywne źródła energii. Zdecydowanie bardziej pożądany jest jednak odzysk materiałowy, dzięki któremu otrzymuje m.in. stal, tekstylia oraz granulat gumowy, nadające się do ponownego wykorzystania. Choćby ze wspomnianego granulatu gumowego można wyprodukować maty sportowe i izolacyjne, podkłady kolejowe, dywaniki samochodowe oraz wiele, wiele więcej.

Więcej na ten temat przeczytać można na https://www.oponeo.pl//artykul/recykling-opon

Gdzie oddać opony do utylizacji?

W każdej gminie można oddać stare ogumienie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). PSZOK dla mieszkańców Gminy Wieluń mieści się w Rudzie. Muszą one pochodzić z pojazdów osobowych o wadze do 3,5 tony oraz być oczyszczone z większych zabrudzeń. Przed udaniem się na PSZOK warto najpierw poszukać informacji, o zasadach przyjmowania odpadów – Przedsiębiorstwo Komunalne Sp z o.o. w Wieluniu - Dokumenty do pobrania Znajduje się tam m.in. Regulamin PSZOK w Rudzie oraz Szczegółowy wykaz odpadów przyjmowanych w PSZOK w Rudzie.
W gminie Wieluń można przekazać opony do utylizacji również przy okazji cyklicznej zbiórki odpadów wielkogabarytowych.
Inna opcja to pozostawienie zużytych opon w zakładzie wulkanizacyjnym, o ile ten oferuje taką usługę. Nierzadko wiąże się to opłatą. Klienci Oponeo.pl mogą bezpłatnie oddawać zużyte ogumienie w wybranych serwisach partnerskich. Wystarczy podczas zakupów internetowych wybrać usługę dostawy z montażem oraz serwis oznaczony symbolem kampanii – wówczas z warsztatu wyjedziemy na nowych oponach, a stare zostaną przekazane do utylizacji.

Razem możemy więcej!

Kręci Nas Recykling to ogólnopolska kampania proekologiczna Oponeo.pl. W jej ramach w dniach 21.03-22.04 w całej Polsce organizowane są akcje sprzątania terenów zielonych. Za każde cztery zebrane opony, w tym także te oddane do wyznaczonych serwisów partnerskich w okresie trwania akcji, posadzone zostanie jedno drzewo. Oprócz tego akcje, podczas których zebranych zostanie najwięcej odpadów, nagrodzone zostaną oponami, które powędrują do pojazdów ochotniczych straży pożarnych lub karetek w wybranych placówkach.
Partnerem strategicznym kampanii jest firma Recykl. Dzięki tej współpracy zebrane opony zostaną przetworzone na granulat gumowy, z którego później wyprodukowane zostaną maty sportowe.
Informacje o trzeciej edycji Kręci Nas Recykling, odbywających się akcjach sprzątania oraz galerie zdjęciowe znaleźć można na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling